-- partner portálu --
Stavebniny
plastové okná eurookná hliníkové okná a dvere plastové okná eurookná hliníkové okná a dvere
> FILTROVAŤ FIRMY
Typy okien> OPÝTAJTE SA
Opýtajte sa na čokoľvek. Rýchlu odpoveď Vám radi zašlú odborníci z Vášho kraja.

Pri výmene plastových okien sa môžete ľahko popáliť

Na službe sťažnosti.sme.sk sme počas prvých týždňov zaznamenali vysoké percento sťažností na firmy montujúce plastové okná. Zdá sa, že je to na Slovensku veľmi dobrý a rentabilný biznis, výmenychtivých majiteľov domov je dostatok a práce habadej.

Informovaný klient je postrach

Bývam na vidieku. Môj dom stojí v radovej zástavbe a od väčšiny ostatných sa zreteľne odlišuje dvomi vecami: Je porastený brečtanom a psím vínom a - nemá nové plastové okná. Nie žeby ich nepotreboval. Nemá ich, pretože nechcem byť obeťou agresívneho spôsobu predaja, ktorému sa v tejto časti Slovenska mimoriadne darí.

Niekoľko rokov dozadu som bola svedkom zaujímavého úkazu: Susedia začali hromadne vymieňať okná za nové. Kto nemenil, bol razom outsider. Z úkazu sa stala smršť a po dedine sa rozpŕchli montéri. Menilo sa na starších domoch, drevenici i na novostavbe.

Za vlnou výmeny okien nasledovalo hromadné montovanie vonkajších plastových roliet. Kto nemal roletu, nebol in. Domy posmutneli. Najprv sa z nich vytratil zdravý úsudok a po ňom i svetlo. Typickým "obrázkom z dediny" je dnes vonkajšou žalúziou zatemnený dom.

Kto chce meniť okná? Vy, alebo obchodníci?

Môj dom sa stal tŕňom v oku všetkých zúčastnených firiem a statočne odolával nájazdom nadháňačov zákaziek.

"Mladá pani a vy prečo nemáte okná vymenené? Spravíme zákazočku? Zameriame? Na takú chalúpku to bude raz dva, ani zálohu vysokú nepýtame, len 70 percent, čože je to pri vašich piatich oknách!"
"Čakám na referencie" vravím.
"A to je čo mladá pani?"
"To je to, na čo budú susedia o rok nadávať."

Určite si priority

S výmenou starých okien za nové sa skôr či neskôr stretne každý majiteľ bývania staršieho, než dvadsať rokov. Na čo si dať pozor:

V dome, kde sa kúri gamatkami alebo svojpomocne zorganizovanými predimenzovanými radiátormi a starým kotlom, zvážte najprv nový vykurovací systém. Ide o investíciu porovnateľnú s výmenou okien, ale je dôležitejšia. Keď v januári vypovie starý kotol alebo praskne teplovodné potrubie, nové okná, pre ktoré bolo treba siahnuť na posledné rodinné rezervy, sa stanú slabou náplasťou.

V prípade dobrej vykurovacej sústavy je výmena okien správny krok. Otvorové konštrukcie sa podieľajú približne na 30 až 50 percentách tepelných strát budovy.

Premýšľajte u koho nakupujete

Všade platí, že za málo peňazí bude málo muziky. Asi dve sezóny dozadu sa na severe Slovenska vyskytol iný zaujímavý úkaz. Do dediny prišla dodávka z Poľska a ponúkala plastové okná v niekoľkých najbežnejších rozmeroch.

Domáci majstri ich nakúpili a vymenili vo vlastnej réžii. Boli lacné, preto sa nik nemohol čudovať ich farebnej, no najmä tvarovej nestálosti. Po krátkom čase zožltli a prestali tesniť. Použité sklo malo dobré izolačné vlastnosti, no medzery v ráme ich negovali.

Nie je okno ako okno

Pri výbere okien sa treba vyvarovať tých firiem, ktoré v inzerátoch hovoria len o tepelnom prestupe skla. Pravdepodobne vedia, že ich rámy majú nejaký problém. Inak by sa touto veličinou chválili za celé okno vrátane rámu. Na druhej strane sa netreba zaťažovať naháňačkou za komorami v ráme - rozdiel medzi piatimi a šiestimi je oveľa menší, než rozdiel medzi troma a štyrmi.

Preberanie údajov len zo súhlasom prevádzkovateľa: VAVA SK, s.r.o., Moldavská 8, 040 01 Košice
© 2011 www.katalogokien.sk Všetky práva vyhradené. | Technické riešenie : RED FLOWER s.r.o.